GÖRELİLİĞİN ANLAMI (1)


Pratik anlamda Göreliliği acıklayalım ;

Diyelim ki dünyaya en yakın yıldıza ışık hızının 99.5% si gibi bir hızla gidip gelmenizin mümkün oldugu bir zamanda yaşıyorsunuz.Dünya’ya en yakın yıldız olan Alfa Centauri’ye uzaklıgımız 4.3 ışık yılı oldugunu düsünecek olursak , gidip ortalıga bir göz attıktan sonra geri dönmeniz , dünyadaki bir rine göre 9 yıl sürecektir.Ancak sizin bakış açınızdan , Alfa Centauri’ye olan mesafe Görelilik yüzünden 10 kat büzülecektir.Dolayısıyla , yapacagınız ring sefer sizin icin 11 ay kadar sürer.Yolculuga cıktıgınızda 21 yaşında oldugunuzu ve uzay üssünde sizi ugurlarken bıraktıgınız bir de ikiz kardeşiniz oldugunu varsayalım.Bu durumda Alfa Centauri’den döndügünüzde , siz ancak 22 yaşına ulaşmısken , ikiziniz 30’una basmış olur !

Aslında bu tartışma içinde kolay fark edilemeyecek olan bir hata söz konusu. Hareket göreli oldugundan ötürü, geride bıraktıgınız ikiz kardeşinizin , sizin Dünya’dan degil , Dünya’nın sizin uzay mekiginizden ışık hızının 99.5% si bir hızla uzaklastıgını düsünmesi gayet makul olur.Ancak bu bakış açısı bazı durumlara ters , yani size göre zamanın ikiz kardesiniz icin yavaslayacagı durumuna uymuyor bu .Fakat zaman her ikiziniz için de digerine kıyasla daha yavaş akmaz.Bilindigi kadarıyla ,bu  ” ikiz paradoksunun ” çözümü , yavaslayıp Alfa Centauri’ye dogru olan hareketi tersine cevirenin  sizin uzay mekiginiz olmasıdır.Bu ters ivme yüzünden , iki farklı bakış açısı ( uzay mekiginizin ya da Dünya’nın hareket ettigi ) aslında gercekten eşdeger ve birbirlerinin yerine gecebilir görüsler degildir.

devam edecek …

Reklamlar

2 Yanıt

 1. Göreliliğin en anlaşılmaz yanı ismi aslında. Yani anlamak isteyip de sırf isminden korktuğu için uzak duranlar olduğunu düşünüyorum.

  Bu yüzden yazıya bir ek geçelim:

  Görelilik, Türkçe’de “-e göre olma durumu” anlamındadır. Kuantum fiziğinde de bundan daha fazla bir anlamı ifade etmez.

  Işık hızıyla bir yıldıza giden bir uzay mekiğinin hareketindeki görelilikten kastedilen, uzay mekiğinin hareketinin dünyaya göre olmasıdır. Yani uzay mekiği dünyadan kalkıp uzaya doğru yola çıkar ve bu seyir boyunca dünyaya göre olan hareketinin özelliklerinden (konum, hız, ivme) bahsedilir.

  Uzay mekiği dünyaya göre ışık hızında hareket etmektedir. Bu yüzden bu göreli bir harekettir. Varsayılan eksen takımı dünyanın merkezidir.

  Bahsedilen ikiz paradoksun özünde yatan da, aslında dünyanın da uzay mekiğine göre hareket ediyor olmasıdır. Uzayda her ikisi de sabit değildir. Bununla birlikte, uzay mekiğinin göreli hareketinden bahsedilirken dünyanın sabit olduğu göz önüne alınabildiği gibi, eğer uzay mekiği sabit kabul edilirse, dünyanın ona göre bir hareketi olduğundan bahsedilebilir. Yani ışık hızında seyreden uzay mekiğini sabit kabul ettiğimizde, dünya uzay mekiğine göre ışık hızında hareket ediyor demektir.

 2. Alper , tesekkurler ilaveler ve anlasilabilir acıklamalar icin , aksam konuyu devam ettirecegim zaten. 🙂
  Gercekten de ismi yüzünden cok karmasık oldugu düsünülen ve hatta bazen hakkında yanlıs bilgi sahibi olunan bir konu görelilik..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: