GÖRELİLİĞİN ANLAMI (2)


Evet kaldıgımız yerden devam edelim ;

Peki siz 22 yasına basarken 30’una gelmiş ikiziniz bu durumdan nasıl bir anlam cıkarabilir ? Seyahatniz boyunca agır cekimde yasadıgınızı düsünebilir. Ve gercekten de uzay mekiginizin icini gözlemlemesi bir sekilde mümkün olsaydı , sizi bir agdanın icinde hareket etmeye calısıyormus gibi ve mekigin tüm saatlerini de normalden 10 kat daha yavaş işlerken görebilirdi.Ve bu durumda ikiziniz , yerinde bir akıl yürütmeyle , tüm bu gördüklerini görelilik münasebetiyle zamanın genişlemesine atfedebilirdi.Ancak sizin icin , mekiğinizdeki saatler ve panelinizi kaplayan göstergeler gayet normal görünürdü.İşte göreliliğin sihri burda 🙂

Elbetteki Alfa Centauri’ye ne denli hızlı yol alırsanız , siz ve ikizinizin yaşları arasındaki fark da aynı ölçüde artacaktır.Evren’de yeterince hızlı ve yeterince uzaga gittiginiz taktirde , geri döndügünüz zaman siz halen genc bir insanken , ikiziniz coktan ölmüş olur.Daha da hızlandıgınızda , ayrıldıgınız Dünya da hicliğe karışmış olabilir.Hatta ışık hızına cıktıgınızı düsünecek olursak , zaman sizin icin öylesine yavaslar ki , Evren’in geleceginde tüm olan bitenler sizi ileri sarılmış bir film gibi yalayıp gecer. Rus Fizikçi Igor Novikov’un dedigi gibi : ” Gelecegi ziyaret etme olasılıgı , bu fikri ilk kez duyan herkese muhtesem gelir ” .

Bugun icin konusacak olursak , en yakınımızdaki yıldıza , ışık hızına yakın bir hızda ( hatta ışık hızının yüzde 0.01’inde bile ) gidip gelmemizi saglayacak teknolojiye sahip olmadıgımız ortada . Gene de , zamanın genişlemesi gündelik dünyamızda algılanabilir bir durum .

Örnegin gerceklestirilen deneylerden birinde  , senkronize edilen süper-hassas iki satten biri bir ucagın icinde dünyanın etrafında dönerken , digeri oldugu yerde tutuldu.Yeniden yanyana getirildiklerinde ise , dünyanın etrafnda dönen saatin , laboratuvarda tutlan saate nazaran daha kısa bir zaman dilimini kaydettigi anlasıldı.Hareket halindeki saat tarafından daha kısa bir zaman diliminin ölçülmesi ise tam olarak Einstein’ın öngördügü durumdu.

devam edecek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: