UZAY-ZAMANIN GÖLGELERİ (3)


MOON

Aslında , uzay ve zamanın ayrılmaz bir şekilde birbirine dolanmıs oldugunu çok daha uzun zaman önce anlamamız gerekirdi.Ay ‘ı ele alalım . Tam şu anda , nasıl bir durumda ? Bunun cevabını asla bilemeyiz . Bilebilecegimiz ancak , 1½ saniye önce nasıl oldugudur. Ay’dan dünyamıza gelen ışıgın 400.000 km mesafeyi aşması için gerekli olan süredir bu .

Şimdi de Güneş’i düsünelim . Onun da su anda ne durumda oldugunu bilmemize imkan yok ! Ancak 8½ dakika önceki durumunu bilebiliriz.Beterin beteri var ! En yakınımızdaki yıldız sistemi Alfa Centauri ‘ye ait su anda elimize gecen bir bilgi , aslında 4.3 yıl öncesine aittir.

Bahsettigim şey şu ki ; teleskoplarımızdan gördügümüz Evren’in şu anda var oldugunu düsünmek hatalı bir bakış açısıdır.

Baktıgımız an içerisinde Evren’in nasıl oldugunu asla bilemeyecegiz 😦 !

Uzayda ne kadar uzaga bakacak olursak , zamanda da o kadar geriye bakıyoruz demektir.Bakışlarımızı uzayın iclerinde yeterince uzaga cevirdigimizde , zamanın 13.7 milyar yıl öncesine giderek Büyük Patlama‘yı bile görebiliriz !

Uzay ve zaman ayrılmaz bir şekilde birbirlerine dolanmıs durumdadır.” Orada ” gördügümüz Evren , uzay degil , uzay-zaman boyunca uzanan baska bir sey degildir.

Uzay ve zamanın ayrı seyler oldugunu düsünerek aldanmamızın neden , ışıgın insanı mesafeleri katetmek icin çok az bir zaman harcaması ve gecikmeleri fark etmemizin zorlugudur.Birisiyle konusurken , aslında o kişinin , saniyenin milyarda biri kadar gecmişteki bir görüntüsüyle konusursunuz.Ancak bu zaman aralıgı , insan beyni tarafından algılanabilecek herhangi bir olaydan 10 milyon kat daha kısa oldugundan asla fark edilmez.

Etrafımızda algıladıgımız her şeyin o an icinde ( yani ” şimdi ” ) var oldugunu düsünmemeiz şaşırtıcı degildir.Ancak ” şimdi ” fiktif  ( kurgusal ) bir kavramdır . Bu durum, ışıgın katetmesinin milyonlarca yıl alacagı kadar büyük mesafelerin gecerli oldugu daha geniş bir evren parcasını düsündügümüz anda , apaçık ortada olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: