UZAY-ZAMAN’IN GÖLGELERİ (4)


Evren’in uzay-zamanı genis bir harita olarak düsünülebilir. Büyük patlama’yla Evren’in oluşumundan , Dünya üzerinde belli bir zaman ve yerdeki dogumumuza dek tüm olaylar bu harita üzerinde serili durumdadır ve her birinin kendine ait bir uzay-zaman konumu vardır.Harita benzetmesinin yerinde olmasının nedeni , uzayın diger yüzü olan zamanın,ilave bir uzamsal boyut olarak düsünülebilecegidir.

Ancak gene de harita benzetmesinde bir sorun söz konusu..Eger hersey harita üzerinde serili durumdaysa, neredeyse kaderci bir yaklasımla ,geçmiş , simdi ve gelecek kavramlarının bu resimde yeri olmadıgını düsünebiliriz.

Einstein’in isaret ettigi gibi ; ” Biz fizikçiler icin , gecmis , simdi ve gelecek arasındaki ayrım yanılsamadan baska birsey degildir ”

Gene de bunun oldukça etkili bir yanılsama oldugunu söylemeliyim.Bununla birlikte , gecmis , simdi ve gelecek kavramlarının , gerceklige dair yaptıgımız en temel cıkarımlardan biri olan ” özel görelilik ” dahilinde hic bir anlam tasımadıgı da söylenebilir.Aslında doganın bu kavramlara hic ihtiyacı yokmus gibi görünüyor.Biz insanların neden böylesine ihtiyac duydugu ise , henuz cözemedigimiz en ciddi muammalardan biri…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: