KÜTLEÇEKİMİ EĞİK UZAYDIR !!! ( 1 )


Kütleçekiminin hayali bir kuvvet oldugu fikri biraz zorlama gelebilir.Fakat , deneyimledigimiz diger tüm gündelik olayları anlamdırabilmek icin cesitli kuvvetler icat etmekten geri durmadıgımız da bir gercek 🙂 Sert bir virajı dönmekte olan bir otomobil içinde oldugunuzu düsünün.otomobilin icinde size olan seyi acıklamak icin bir merkezkaç kuvvetini icat edersiniz.Gercekte ise böyle bir kuvvet yoktur !

Harekete gecen tüm kütleli cisimler , düz bir cizgi üzerinde sabit bir hızla yol alma egilimdedir ( Bu durum , sürtünme kuvvetinin hareket halindeki bir cismi yavaslattıgı Dünya üzerinde bu kadar aşikar olmasa da , boş uzayda net olarak görülebilir. ) Eylemsizlik olarak bilinen bu özellik nedeniyle sizin gibi bir yolcu da dahil olmak üzere , otomobil içindeki sabitlenmemiş tüm cisimler , aracın virajı dönmeden önceki istikametinde yol almaya devam ederler.Ancak aracın kapısının takip ettigi yol bir eğridir.Sert bir viraj alan otomobilin içinde bir anda kendinizi kapıya yapışmış  olarak bulmanız hic de şaşırtıcı olmaz…Ancak aslında olan şey , tıpkı uzay mekiginin ivmelenen zemininin çeliç ve tüyle buluşmasıdır ( Yalnızca hızdaki degişime ivme denmedigini belirtmekte fayda var.Ivme aynı zamanda istikametteki degişimin de adıdır.Bu nedenle viraj dönmekte olan bir araç her ne kadar hızı sabit olsa da ivmelenmektedir.)Yani ortada hic bir kuvvet yoktur !!!

Merkezkaç kuvveti bir Eylemsizlik kuvveti olarak bilinmektedir.Hareketimizi açıklamak icin bu türden bir kuvvet yaratmamızın nedeni , gercegi görmezden gelmemizden baska ne olabilir ki ? Yani çevremizdeki unsurların da bize göre hareket icinde oldugu gercegini.Viraj dönen otomobil içindeki hareketimiz sadece eylemsizliğimizin bir sonucudur; bir diger ifadeyle , düz bir cizgi üzerinde hareketimizi sürdürmeye yönelik doğal  eğilimimizin.Kütleçekiminin de bir eylemsizlik kuvveti oldugunu fark etmek Einstein ‘in inanaılmaz içgörüsü sayesinde olmustur.

Einstein’a göre agaclardan düsen elmaları ya da gezegenlerin Gunes’in etrafında dönüşünü kendimize açıklayabilmek icin , kütleçekim kuvvetini biz uydurduk ! Çünkü cevremizdeki cisimlerin bize göre ivmelenmekte oldugunu görmezden geldik. Fakat cisimler yalnızca eylemsizliklerinin bir sonucu olarak hareket ederler.Kütleçekim kuvveti diye bir sey yoktur !

🙂 Durun bir dakika ! Kütleçekim kuvveti nedeniyle gercekleştigini sandıgımız hareket , aslında sadece eylemsizliğin bir sonucuysa , bunun anlamı Dünya gibi kütlelerin gercekten de uzayda düz bir cizgi üzerinde ve sabit hızla ucuyor olması gerektigidir. Bu ne kadar da sacma geliyor degil mi 🙂 Sonucta Dünya , Gunes’in etrafında dönüyor , düz bir cizgi uzerinde uctugu da yok degil mi ?

TAM OLARAK ÖYLE DEGİL .. ASLINDA HERSEY DÜZ BİR CİZGİYİ NASIL TANIMLADIGINIZA DAYANIYOR !!!
Düz bir cizgi iki nokta arasındaki en kısa yoldur.Bir kagıdın üzerinde bu durum kesinlikle dogrudur.Peki ama egri bir yüzey üzerinde ? Diyelim ki Dünya’nın yüzeyi üzerinde ? Londra ve Newyork arasındaki en kısa rotayı secen bir ucak düşünün. Uçak nasıl bir rota izleyecektir ? Uzaydan bakan bir gözlemci için bu rota egik olacaktır.Ya da engebeli bir arazi üzerinde ilerleyen bir dagcıyı düsünelim . Bu dagcıyı , arazi engebelerinin ayırt edilemeyecegi kadar yüksek bir noktadan syreden gözlemci için , dagcı oldukça dolambaclı bir sekilde , ileri-geri hareket edip duracaktır.

O halde , sanılanın aksine iki nokta arasındaki en kısa mesafenin her zaman düz bir cizgi olması gerekmiyor.Aslına bakacak olursanız , düz bir cizgi ancak özel bir tür yüzey üzerinde varolabiliyor ” düz bir yüzey üzerinde ” ..Dünya’nınki gibi egri bir yüzey üzerinde , iki nokta arasındaki en kısa mesafe her zaman egri olmak durumundadır.Bu gercegin fark edilmesiyle matemetikçiler , düz cizgi kavramını egik yüzeyleri de dahil edecek sekilde yeniden tanımladılar.Yalnızca düz degil , her türlü yüzey üzerinde iki nokta arasındaki en kısa rotaya jeodezik adı verildi.

Bütün bunların kütle çekimiyle ne baglantısı var diyorsunuz degil mi?

Baglantı  ”  IŞIK  ”  …

İki nokta arasındaki en kısa mesafeyi almak , ışığın karakteristik bir özelliği.Mesela tam su anda , okudugunuz bu kelimelerden gözlerinize gelen ışık da en kısa rotayı izliyor.

neyse cok uykum geldi . yarın devam ederim . git gide fantastikleşecek konu yalnız 🙂

Reklamlar

8 Yanıt

 1. güzel paylaşım teşekkürler

 2. konunun devamını merakla bekliyorum. ama yok gibi (mi?).

 3. Bu blogunda okudugum ilk yazı. Belki daha öncelerinde de yazmışsındır. Öncelikle yazım sırasında hatalar oluyor. Edebiyat blogu değil fakat bu kadar özgün bir içeriği önce word dosyasında yazıp buraya katarsanız hataları kolayca görebilirsiniz.

  Konuya dönecek olursak,

  Şimdi düz kime göre neye göre dedik. Uzaydan bakınca New York ile İstanbul arası en kısa mesafe bir eğri şeklinde yer alır dedik.

  Dünya da güneşin etrafında dönerken dümdüz bir çizgi gibi gitmiyorsa Kainatın da esasında büyük bir hacime sahip olduğu ve bu hacmin, bu şeklin dünya şeklinde bir şekil olduğunu düşünebilir miyiz?

  Bir de bazı din alimleri ayetlerden kainatın da kendi etrafında döndüğü ve dönerken de büyüdüğünü söylüyorlar.

  Bu büyüme dünyayı nasıl etkiler? Şimdilik, galaksilerin oluşumundan beri belki hiç bir etkisi olmadıysa da bu şekilde bir büyüme bizi yani dünyayı nasıl etkileyebilir?

  Gerçi belki bu büyüme sayesinde biz, yani dünya, olması gerektiği gibi hareket ediyor. Bu kainatın kendi etrafında dönerken büyümesi dursa belki de dağlar yuvarlanacak falan, kıyamet denilen “şey” de bu olsa gerek.

 4. Işık düz müdür ki?

 5. Mesela ışık hızına yakın bir hızda hareket eden bir uzay gemisinin içindeki astronotla dünya arasında yapılan canlı bağlantı nasıl olacaktır?
  Astronata göre, içinde bulunduğu mekiğin zamanı ile dünyanın zamanı farklı, veya uzay mekiğinden gönderilen elekromanyetik dalganın hızı da ışık hızına eşdeğer… Sonuç itibariyle bu bağlantıdaki zaman problemi nasıl olur?
  Ne çok soru sordum:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: