KÜTLEÇEKİMİ HAKKINDAKİ TUHAFLIK


Şimdi kütleçekimi hakkında tuhaf bir özelliği göz önüne alalım .

Tüm cisimler , kütlelerinden bağımsız olarak , aynı hızda yere düşer.Örneğin bir yer fıstığı , bir insanla aynı sürede hızlanır.Bu davranış ilk olarak 17. yüzyıl İtalyan bilim adamı Galileo tarafından fark edilmiş.Galileo’nin , kütleçekiminin bu özelliğini gözlemlemek için , yanına biri hafif diğeri ağır iki cisim alarak , her ikisini de aynı anda Pisa Kulesi’nden attığı söylenir.İki cisimde yere aynı anda iner.

Kütleçekiminin bu özelliğinin Dünya üzerinde her zaman aynı şekilde gözükmemesinin nedeni , hava direncinin farklı ağırlıktaki cisimler üzerinde farklı etkilere yol açıyor olmasıdır.Bunun yanında , Galileo’nin deneyi cisimlerin düşüş süresini değiştiren hava direncinin olmadığı bir ortamda mesela Ay’da yinelenebilir.1972 yılında , Apollo 15 komutanı David Randolph Scott bir çekiç ve tüyü aynı anda yere bıraktı.Ve beklendiği üzere ikisi de Ay zeminine tam olarak aynı anda indi.

Bu olayın tuhaf yanı ise , genellikle , cismin bir güce karşılıknasıl hareket edeceginin , cismin kütlesine bağlı olduğudur.İşleri karıştıracak sürtünme unusrunun bulunmadığı,buz pateni pisti gibi bir zemin üzerinde ,tahta bir tabure ve dolu bir buzdolabı düşünelim.Ve iki kişinin tabure ve buz dolabını tam olarak aynı ölçüde bir kuvvet uygularak ittiğini…Buzdolabna göre daha az kütleye sahip tabure açık bir şekilde daha kolay itilecek ve daha kısa sürede hız kazanacaktır.

Peki tabure ve buzdolabı , kütleçekim kuvveti altında nasıl davranır ? Her ikisini de 10 katlı bir apartmanın tepesinden aşağı bıraktığımızı düşünelim . Bu durumda Galileo’nin de ön göreceği gibi , tabure buzdolabına nazaran daha kısa sürede hız kazanamaz.Aralarındaki ciddi boyuttaki kütle farkına rağmen , tabure de buzdolabı da zemine doğru düşerken aynı oranlarda hız kazanır.

Sanırım artık kütleçekimi hakkındaki tuhaflığı bir parça anlatabilmişimdir.Büyük bir kütle , küçük kütleli bir cisme nazaran , daha büyük bir kütleçekim kuvveti hisseder ve bu kuvvet cismin kütlesiyle doğru orantılıdır.Yani büyük kütle küçük kütleyle tam olarak  aynı oranda hız kazanır.Peki ama kütleçekimi, kuvvet uygulayacağı cisme ögre kendisini nasıl ayarlamaktadır  ?

ve evet kütleçekiminin bunu inanaılmaz ölçüde basit ve doğal bir şekilde gerçekleştirdiğini fark eden yine Einstein’ın dehası oldu .Dahası bu yolun , kütleçekimini kavrayışımız üzerinde de önemli sonuçları olduğu anlaşılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: