KÜTLE ÇEKİMİ EĞİK UZAYDIR (2)


Evet , nerde kalmıstık ;  Şimdi yeniden karartılmış  kabin   camları  ivmelenmekte olan mekiğin içindeki astronotumuza dönelim.Diyelimki bu arkadaş çekiç ve tüy ile yaptıgı sayısız deneyden sıkılmış olsun.Şimdi bir lazer alarak kabinin sol tarafındaki rafa yerleştirsin ve diyelim ki 1.5 mt yükseklikte olsun.Ardından da kabinin sağ tarafına gecerek , kabin duvarına yine 1.5 mt yükseklitte kırmızı bir çizgi çizsin.Bu düzenegin kurulmasının ardından açtıgı lazer ışını kabini yatay olarak kesecektir.

Peki ama lazer , sağ duvardaki kırmızı çizgiye neresinden çarpar ?

Lazer ışınının yatay olarak çalıştıgını düşünürsek tam da kırmızı cizginin üzerine vurması gerekir AMA öyle olmaz !

Işık kabin içinde uçuştayken , uzay mekiğinin zemini de sürekli olarak roket motorlarıyla itilmektedir.Bu nedenden ötürü , zemin ışıkla bir araya gelmek için yukarı dogru sürekli bir hareket icinde olacaktır. Işık kabinin sağ duvarına yaklaştıkça , zemin de ışıga yaklasır. Ya da astronotun bakış açısıyla ışık zemine yaklaşır. Dolayısıyla lazer ışığının carptıgı nokta kırmızı cizginin altında kalır. Astronot , ışık hüzmesinin kabini gecerken aşağı dogru düzgün bir egri cizdiğini görür.

Işıgın her zaman iki nokta arasındaki en kısa rotayı izledigini biliyoruz.Düz bir sey üzerindeki en kısa rota düz bir cizgiyken , egik bir yüzeyde ise bir eğridir.Peki o zaman , mekik kabininin icinde süzülen ışık hüzmesinin rotasının eğik olması gerceğinden nasıl bir sonuc çıkarmalıyız ? Bundan cıkarabilecegimiz tek sonuc ; kabin içindeki uzayın bir sekilde egik oldugudur.

Bunun , mekiğin ivmelenmesi nedeniyle olusan bir hayal oldugunu öne sürebilirsiniz.Öte yandan unutmamamız gereken nokta , önemli olanın astronotun ivmelenen bir mekiğin içinde bulundugunu kesinlikle bilmiyor olusudur.Yalnızca Dünya üzerindeki bir odada yercekiminden etkileniyor da olabilirdi.Bunu anlamasının imkanı yok.İvme ve kütleçekimi ayırt edilemez.Bu durum esdegerlik ilkesidir.Lazer ışınıyla gerceklestirilen deneyin aslında ortaya koydugu ( ve bu durun eşdegerlik ilkesinin inanılmaz gücünü gösterir) , ışıgın kütlecekimi etkisinde eğik bir rota izlediğidir.

Ya da bir  baska sekilde söyleyelim : KÜTLECEKİMİ IŞIĞIN YOLUNU EĞER.

Kütleçekimi ışıgı eger cünkü uzay , kütleçekiminin mevcudiyetinde , bir şekilde egiktir.Kütleçekiminin oldugu sey aslında budur  ; EGIK  BIR  UZAY  !

Egri olan uzay ile tam olarak neyi kasdediyorum ?

Dünya’nın yüzeyi gibi bir eğikliği aklımızda canladırmamız daha kolay . Bunun nedeni , Dünya yüzeyinin yalnızca iki yöne ya da boyuta sahip olmasıdır.Kuzey-güney , dogu-batı gibi.Uzay’ın durumu ise bundan biraz daha karmasık.Üç uzay boyutuna ( kuzey-guney , dogu-batı , asagı-yukarı ) ilaveten bir de zaman boyutu ( geçmiş-gelecek) söz konusudur .Ancak Einstein’in gösterdigi gibi uzay ve zaman aslında aynı seyin farklı yüzleri oldugunda , dört ” uzay-zaman” boyutu oldugunu düsünebiliriz.

Üç boyutlu cisimlerin dünyasında yaşadıgımızdan ötürü dört boyutlu uzay-zamanı hayal etmemiz mümkün degil.Bu yüzden dört boyutlu uzay-zamandaki bir egriliği hayal etmemiz iki kat daha zor.Ancak kütleçekimi budur ; Dört boyutlu uzay-zamanın bükülmesi.

Neyse ki  bunun ne anlama geldigi konusunda biraz fikir yürütebiliriz 🙂

Gergin bir trampolinin iki boyutlu yüzeyinde yasayan bir karınca ırkı düsünelim.Karıncalar yalnızca yüzeyde olanı görebilir ; trampolinin asagısındaki ya da yukarısındaki uzaya , yan, 3. boyuta dair hic bir fikirleri olamaz. Mesela ben 3.boyuttan cıkıp gelip trampolin üzerine bir gülle koydum diyelim 🙂 Karıncalar önünde sonunda , gülleye yaklaştıkları zamanlarda yollarının esrarengiz bir şekilde gülleye dogru egim kazandıgını keşfedecek ve bunu , güllenin üzerlerinde bir cekim gücü uyguladıgı seklinde acıklayacaklardır. Hatta belki de onlar da buna kütleçekimi der…

Ancak olan bitene 3.boyuttaki tanrısal noktamızdan baktıgımızda , karıncaların yanıldıgı açık bir sekilde görünecektir.Onları gülleye ceken herhangi bir kuvvet yoktur.Yasadıkları durum , güllenin trampolin üzerinde vadi benzeri bir cöküntüye neden olmasından baska birs ey degildir ve yollarının gülleye dogru egim kzanması bundandır.

DEVAM EDECEK ( Hem de cok fantastik ^^ ) beni bekleyin ..

Reklamlar

14 Yanıt

 1. Thanks for making such a valuable blog, sincerely Kobos Mathers.

  Gucci Shoes

 2. I am new here and looking to meet some nice people.

  Gucci Shoes

 3. Thanks for creating this it was helpful for a paper I am now writing for my finals. Thanks

  Gucci Shoes

 4. Yazının üstüne yorum iyi girtmiş 😀 Güldüm akşam akşam 😀

 5. ah ne güzel şeyler ama bir de ne güzel olurdu bu teori doğru olsaydı

 6. doğru olsaydı kuantum diye ayrı bir teoriye ihtiyaç duyulmazdı?

  • kuantum , bu teoriyi oyun alnının dısında bırakmıyor .

   • planck sabiti boyutlarında teori saçmalıyor diyolar (onlar). neyse yazılar şahane, okudum birazını, okuycam hepsini. umarım devam edersin.

 7. Fantastik kısmı hakikaten merakla bekliyorum. Bu arada wording çok ilginç olmuş, özellikle karınca konusu. Bununla ilgili kitap okudun mu hiç?

  • kitap olarak okumadım 🙂 edwin a. abbott. – Flatland bu teori üzerine yazılmıs en güzel kitaplardan biridir. ilgini cekerse arastırmanı öneririm .ben arastırıp bek cok yerden konusunu alıntılarını ve detaylarını okumustum .

 8. şimdi kütle çekimi ışığın yolunu eğer evet. bilimadamları zamanında bunun bize nereye varıcağını ispatlamak istemişlerdi. biliyoruz ki “foton” u ışınlayabiliyorlar. ışık da foton yani kütle çekiminden etkileniyorsa kütlesi vardır demektir. düz bir yol izlemez çekimin olduğu yerde. burda bir nevi ışınlanmanın da mümkün olduğuna vardılar. fakar bunu kütlesi daha da büyük ve ışık hızına çıkması pratikte mümkün olmayan cisimler için şu anda sadece ütopya veya stargate atlantis 🙂

 9. Kütlesi olan herşey uzayı eğer tamam ama nereye doğru 4. veya(zaman 4 kabul ediliyorsa diye) 5. bi boyutmu var neden kùtlesi olan bir cisim o boyutu tercih ediyor (sicim teorisinde galiba 11 boyuttan falan bahsediliyor kütle çekim kuvvetinin diğer 3 kuvvetten zayıf olmasının nedenini bu boyutlara bağlıyorlar) bu konuda ortaya atılmış teoriler var mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: