KÜTLE ÇEKİMİ EĞİK UZAYDIR (3)


Selam , uzun zaman oldu evet . içimden gelmedi yazmak , üşendim ..neyse kaldıgım yerden devam edeyim .

Trampolin örnegi üzerinden devam edersek , Einstein’ın büyük buluşu , trampolin üzerindeki karıncalardan pek de farklı bir durumda olmadıgımızı fark etmesiydi.

Uzayda yol almakta olan Dünya’nın rotası sürekli olarak Günes’e dogru bir meyil yapar ve gezegenimiz neredeyse dairesel bir yörünge izler. Biz normalde tabii ki dogal olarak Güneş ‘in Dünya’nın üzerinde bir cekim gücü uyguladıgını düsünürüz ve buna kütle cekim kuvveti deriz. Ve fakat tıpkı karıncalar gibi yanılmıs oluruz!

Eger olaylara 4.boyutun tanrısal perspektifinden bakabilseydik (  ki bu durum karıncalaraın 3.boyuttan cisimleri görmesi kadar imkansızdır ) bu kuvvetin olmadıgını görürdük . Aslında olan Güneş’in 4 boyutlu uzay-zaman içerisinde vadi benzeri bir cöküntü olusturdugudur ; Dünya’nın Güneşin etrafında neredeyse dairesel bir yörünge izlemesinin sebebi de bükülmüş uzay icersinde bunun en  kısa rota olusudur.

yani kütle çekim kuvveti diye bir sey yoktur . Dünya uzay-zaman icerisinde mümkün olan en kısa düz cizgiyi izlemektedir. Güneşin yakınlarında bu cizgi neredeyse dairesel bir hal alır .

uzay-zaman dahilinde mümkün olan en düz rotayı izleyen cisimler serbest düşüş icinde olduklarından , kütle çekimini hisetmezler. Dünya da Güneşin etrafında serbest düşüş halindedir.Dolayısıyla gezegenimizde Güneş’in cekim kuvvetini hissetmeyiz. Aynı sekilde uluslararası uzay istasyonlarındaki astronotlar da dünyanın etrafında serbest düşüş halindedirler . Dolayısıyla onlar da dünyanın cekim gücünü hissetmezler.

KÜTLE ÇEKİMİ YALNIZCA BİR CİSMİN DOGAL HAREKETI ENGELLENDIGINDE ORTAYA CIKAR .

Bizim dogal hareketimiz dünyanın merkezine dogru bir serbest düsüstür.Ancak zemin bizi engeller ve vücudmuzun üzerinde hissettigimiz şey zeminin kuvvetidir.Haliyle bunu kütle cekimi olarak yorumlarız. Tıpkı arac virajı alırken , düz bir cizgi üzerindeki dogal hareketimizi izlemekten bizi alıkoydugunda hissettigimiz seyin merkez kaç kuvvet olması gibi , kutle cekim kuvveti de , cevremizdeki unsurlar bir jeodezik boyunca dogal hareketimizi izlememizi engellediginden hissettigimiz seydir.

DEVAMI GELECEK …

Reklamlar

9 Yanıt

 1. Selamlar,
  Bazı yazılar Marcus Chown’un Biraz Kuantum’dan Zarar Gelmez adlı kitabından alıntı sanırım. Güzer bir blog olmuş. Elinize sağlık.

 2. keyifli ve bilgilendirici bir yazı dizisi. devamını bekliyoruz:)

 3. viraj alırken üzerimizdeki kuvvet merkezcil kuvvettir. merkezkaç diye bir kuvvet yok. elinde bir ip ile çevirdiğin herhangi bir nesneyi düşün. ip topun dairesel dönüşünü sağlar, daireden uzaklaşmasını değil. 🙂

 4. Çok güzel bir yazı fakat aklımı karıştıran şeylerde yok değil. Mesela neden dünyadaki tüm cisimlerin doğal hareketi dünyanın merkezine doğrudur? Yani bana göre dünyanın tam diğer tarafında olan adam benim doğal hareketimin 180 derece tersinde hareket ediyor. Doğal hareketlerin hangi yöne doğru olacağını ne belirliyor? Teşekkürler.

  • bence dünyanın manyetik alanı : mıknatısın üstüne kagıt koyup demir tozu serptiginde çıkan şekill gibidir. ayrıca insan vucudunda elektromanyetiktir dünyada manyetiktir bu konu biraz manyetizma ile ilgili
   tabi bu benim düşüncem …. 😀

 5. Şu sorularımı yanıtlayabilir misin?

  1- Kütle çekim kuvveti yoksa? uzay zamanı eğen nedir?

  2-Tüm insanlık dünya üzerinde doğduğuna ve dünya üzerindeki tüm varlıklarda (göktaşları ve ufolar hariç) dünya üzerinde olduklarına göre, biz ilk hareketi nerde kazandıkta bu bitmez tükenmez bilmeyen bir enerjiyle dünyanın merkezine ivmelenip duruyoruz. Öyle ya ivme efektif anlık bir durumdur hareket durduğunda veya durgun bir hıza sabitlendiğinde ivme de biter. Peki biz bu enerjiyi nerden buluyoruz?

  • kütle çekim kuvveti yok kütle çekim alanı var…
   kütlenin sebep olduğu çöküntü; kütle çekim alanı oluşturur…
   asıl kuvvet olan kütle çöküm kuvvetidir…

 6. dünya güneşin etrafında serbest düşüş hareketi yapıyorsa, hızının sürekli artıyor olması gerekmez miydi?
  Büyük kütleler uzay-zamanı büküyor ve ışığın yönünü bile değiştiriyorsa, dünyanın da düz bir doğrultuda hareket ettiği hissiyatı yerine neden güneşin çevresinde döndüğümüzü görüyoruz?
  Uzayda düz olarak hareket ettiğini sandığımız ışık bir yıldızdan bize gelirken, uzay-zamanın eğriliğinden dolayı sapıyorsa, o yıldızın dünyaya uzaklığının hesabı da yanlış olmaz mı?
  Çok soru sordum, fakat bir türlü anlam veremiyorum.

 7. kütle çekim kuvveti yoksa galaksiler nasıl oluşabilir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: