Olmaması Gereken uydu ” AY “


Dünya gibi küçük ve çok zayıf bir çekim  alanına sahip olan bir gezegenin bir uydusu olmasaydı teknik olarak daha doğal bi durum olurdu. Mesela  Merkür ve Venüs’ün uyduları yok , belki de var ama cok kucukler ve biz henuz kesfedememiş de olabiliriz.

Ama dünyanın var!

Hem deyaklaşık 3458 kilometre çapında dev bir uydu!

Ay’ın garipliklerini inceleyecek olursak  ; Güneş sistemindeki  bütün uydular, kendi gezegenlerinin ekvator düzleminde dönerler. Ama Ay, dünyanın güneş etrafındaki yörünge düzleminde dönüyor.

Dış görünüsünü diger uydularla kıyasladıgımızda  ayın küresel biçiminde de bir tuhaflık vardır. Tamam  diğer uydular da kusursuz birer küre değillerdir ama Ay ‘ın görünmeyen tarafı bildigin kambur gibi yahu ! Ayın, görünmeyen arka yüzünde kalan bu kamburumsu  çıkıntının ne olduğu hakkında simdiye kadar adam gibi bi açıklama yok . Bu gibi oluşumları kısmen açıklayabilen Med-Cezir teorisine göre bu çıkıntı, olması gerekenden 17 kat daha büyük.

Ay kraterlerinin nasıl oluştuguyla ilgili olarak da iki teori var. Birincisi: Meteor veya astroid çarpmasıyla oluştukları öne sürülüyor , ikinci teori ise volkanik etkinlikler sonucu olusmustur diyor.
Ancak yine de bu teoriler ile de yanıtlanamayan birçok soru akılları kurcalamaya yetiyor . Örneğin: Milyonlarca yıldır beraber dönüp durmakta olan Ay-Dünya ikilisi, yüzey şekilleri bakımından neden bu kadar farklılık gösteriyorlar? Eğer meteor veya astroid bombardımanı söz konusu ise, Dünya daha büyük olduğuna göre daha fazla meteor ve astroidi üzerine çekmesi gerekmez miydi? (Bahsi geçen meteorlar, küçük çaplı şeyler değil; yani atmosferimizin yakıp kül edemeyeceği kadar büyük meteorlar) Oysaki tam tersine! Ayda kraterden geçilmiyor, dünyada ise yok denecek kadar az!
Ayın kraterleri ile ilgili başka bir anormallikte geniş çaplarına rağmen çok sığ oluşudur. Ayın en büyük krateri olan Gagarin krateri’nin çapı 298 kilometre olmasına rağmen sadece 6 kilometre değinliğindedir.
Ayda, “Ölü Deniz” olarak adlandırılan oluşumların dağılımı da biraz tuhaftır. Bu denizlerin %80’i Dünya’dan görülen yüzün sağ yarısına toplanmış durumdadır. Apollo-8 Astronotları Ay Denizleri’nin üzerinden geçerlerken araçlarının hızlandığını ve alçalıp yükseldiğini belirtmişlerdir. bilim adamları bu etkiyi, söz konusu bölgedeki gravitasyonel çekimin, öteki bölgelere nazaran daha fazla oluşuyla açıklamışlardır ancak bu gravitasyona neden olan etkinin ne olduğu hususunda bir açıklama yapılmamışır.Bilimadamları, Ay üzerindeki bu noktalara, Kütle Konsantrasyonu anlamına gelen “Mass Concentration” kelimelerinden türettikleri MASCON adını vermişlerdir.Masconlar genellikle Ölü Denizlerde ve karanlık tabanlı kraterlerde bulunmaktadırlar
Güneş sistemimizde, çevresinde dolandığı gezegene oranla bu büyüklükte başka bir uydu daha yoktur. Ay, Dünyamıza nazaran çok büyük bir uydudur; Dünyamızın yaklaşık ¼’ü kadardır. Aydan sonra, gezegenine oranla en büyük uydu Jüpiter’in uydusudur ki o da Jüpiter’in ancak 1/8’i kadardır.
VELHASIL AY DOGAL BİR UYDU MUDUR ???
Reklamlar

4 Yanıt

 1. Bazen, aslında olmaması gerekenler çok da güzel olabiliyor..

 2. ooo..hoşgeldin 🙂 tekrar yazdığını görmek ne güzel. alternatifin yok boşluğun dolmuyo 😀

 3. Merhabalar,
  Ay Kraterleri hakkında teoriler büyük oranda doğrudur.
  Bazı kraterler Volkanik ,bazıları da meteor kaynaklıdır.

  krater diplerinde yapılan morfolojik incelemelerde büyük çoğunluğunun çarpma kraterlerinin karakteristik özelliklerini taşıdıkları bulgusuna ulaşılmıştır.Yaş tayini için de kraterlerin duvar diplerindeki çöküntüler incelenmektedir.

  Ay yüzeyinde bu kadar fazla krater görmemizin nedeni AY’ın yüzey katmanın Dünyaya göre durağan olması, ülkece yakınen bildiğimiz depremler vb. sebeplere yerkabuğu sürekli bir yoğurulma süreci içindedir.Dünyanın %75’nin de su ile kaplı olduğunu hatırlarsak gözlem alanımızın ne kadar dar olduğunun farkına varırız, buna rağmen çok eski devirlere tarihlenen yok olmaya yüz tutumuş böyle kraterlerin bazıları tespit edilmiş ( Avrupada birkaç tane var olduğunu biliyorum )

  Ay yüzeyinde bile bazı kraterler silinmektedir , örnek olarak Lambert R ise artık silinmeye yüztutmuştur çünkü krater havzası zaman içinde lav ile dolmuş… dünyamızda süreçler buna benzerdir ancak çok daha hızlı.

  kraterlerin geniş ve sığ olmalarının birincil sebepleri Ay’da atmosfer olmaması dolayısıyla her türlü asteroitin yüzeye sorunsuz ulaşabilmesi ve düşük yerçekimi nedeniyle dünyaya göre farkı etki yaratması.

  Dünyadaki mascon bölgeleri için ise ESA Goce uydusunu bu iş için görevlendirmiş ve güzel de iş çıkarmıştır,bu bölgelerin sebebi dünyanın iç yapısının pek homojen olmaması ve bu sebeple de yerçekimin bölgeden bölgeye ufak ta olsa farklılıklar göstermesi,dörtbir yanımızı saran okyanuslar olmasa aslında Dünya’nın gerçek hali küreden çok patatese benzediği gerçeğini de unutmayalım 🙂

  ( gece gece sıkıldım karaladım birşeyler, çok yazdım 🙂 güzel sayfa başarılar dilerim )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: