Jupiter – AZ KALSIN 2. GÜNEŞİMİZ OLABİLİRMİŞ .


jüpiteri kütlesi biraz daha fazla olsaymıs gercekten de kendi yakıtını ateşleyebilecek nükleer güce sahip olabilirmiş. Aslında sahip oldugu iç ısısı tahmin edilenden daha fazlaymıs ve bu kendi enerjisini ürettginin kanıtıymıs. zaten 89% hidrojen 11% helyum muhteviyatıyla günese de cok benziyor.

Kışın Jüpiterin konumu güneşin tam zıttındadır ve kış geceleri boyunca gökyüzünde görünür konumdadır.  yani Jupiter o kadar uzak bir gezegen olmasına ragmen gökyüzünde tıpkı bir yıldız gibi büyük ve parlak görünür.

Esasında Jupiter gunes isteminin kralıdır diyebiliriz 🙂 sistemdeki tüm gezegenlerin toplam kütlesinin 77%si Jupitere ait.  88,748 mi. (142.796 km)  çapı ile jupiter dünyanın çapından tam 11 kat büyük.  Dünyayı minik bir bozuk para olarak düsünürsek , Jupiter onun yanında yemek tabagı gibi kalırdı 🙂 Jupiter o kadar büyük ki  neredeyse bir yıldız oldugu sanılıyormus eskilerde. 

bununla birlikte Jupiterin muhteviyatı da günese cok benziyormus.  Jupiter’de 89 % hidrojen , 11% helium var Gunes’te ise  78 % hidrojen ve 19.8 percent helium bulunuyor. (Gunes’in kalanı oldukça agır metallarden olusuyor )  Jupiter”in yogunlugu sudan yanlızca 1,3 katı fazla . ayrıca Jupiter de günes gibi bir gaz topu ve gercek bir yüzeyi yok.

Öyleyse Jupiter neden bir yıldız degil ?

Jupiter gunesten aldıgı enerjinin iki katı ısı enerjisi yayıyor , ama bu enerji 4,6 milyar yıl önce gezegenin dogumundan arta kalan iç rezervinden geliyor.  Guneş ısı enerjisini  nükler füzyon yolu ile elde ediyor.  Gunesin cekirdegi   16 milyon C (29 milyon F,) yani düsünün bu sıcaklıktaki bir toplu igne başı 100 mil uzaklıktaki bir insanı öldürebilir. 

Jupiter’in çekirdegi ise  yaklasık  33,000 C (54,000 F,) , yani Gunes’ten 500 kat daha soguk .

Eger Jupiter gunese bu denli benziyorsa o zaman neden  Gunes gibi parlamıyor ?

aslında Jupiter’in Gunes gibi yanmasını engelleyen faktor kutlesidir.Eger Jupiter su anki kütlesininden 60 kat daha büyük olsaydı , kesinlikle bir yıldız olabilirdi !

daha fazla kütleye sahip olması Jupiteri ebat olarak daha büyük yapmaz. Ama çekim gücü altında sıkışıp çkömesine neden olurdu böylece termo nükleer reaksiyonlar baslar ve Jupiter  100,000 mil  (161,000 km.)  çapında parlak bir yıldız haline gelebilirdi.

Jupiter , Dünya’dan cok farklı büyüleci bir gezegen .Jupiterin derinliklerinde dünya ebatında  benzer demir ve silikattan olusan bir cekirdegi var  ve Bu cekirdekteki basınc , dunya atmosferindekinden  30,000 kez daha fazla . Eger dünyada da aynı basınc olsaydı dünyamız çapının yarısı kadar küçülürdü ve demir oranı 3-4 kat artardı.

Jupiterin cekirdegi 40,000 km kalınlıkta metalik hidrojenle kaplı ve hidrojenin bu formu dunyamızda bulunmuyor. Hidrojen , Jupiterdeki  yüksek basınc altında gaz formdan metale  dönüşüyor. tam tersi olarak da , ısı düstügünde , hidrojen sıvıya dönüşüyor . Sıvı hidrojen , ısı ve basınc düsene kadar devam ediyor ve daha sonra gaz forma dünüsüyor ki bu noktada jupiter’in atmosferi baslıyor.

neyseki yıldız olmamıs , olamamıs . Olsaymıs gezegenimizde evrim ne yonde gerceklesirmiş o da ayrı bir arastırma konusu benim icin 🙂 Lakin gece diye birsey olmazdı muhtemelen . Evrimden Bahsetmişken , jupiter’in uydularında da birseyler olabilirdi . gerci olmadıgını ne biliyoruz degil mi 🙂

Son olarak da Burdan Arthur C. Clark’a selam cakıp , Jupier gunes olaydı adını Lucifer koyardık diyorum 🙂

kalın saglıcakla .


Reklamlar

3 Yanıt

  1. tekrar yazdığını görmek güzel ve eskisindne de güzel bi yazı bence.

  2. İkinci güneş ile ilgili satanik projeler yok değil, ama jupiter üzerinde değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: