Ölmekte olan dev bir yıldız – BETELGEUSE


Betelgeuse, Samanyolu Galaksisinde , Avcı Takım Yıldızında bulunan en parlak ikinci yıldız ( digeri mavi dev Rigel ) .Gokyüzünde Antares isimli yıldızla birlikte görülebilecek iki kırmızı devden biri !

Betelgeuse, eski Arap mitolojisinde ”Gizemli Kadın”, Yunan mitolojisinde ise Helen’in tasvirlerinden biridir ayrıca ..

Betelgeuse ‘un bizden uzaklığı 425 ışık yılı ve çapı da yaklaşık  olarak Güneş’in çapının 600 katı olduğu hesaplanmış .  Betelgeuse o kadar büyüktür ki, Güneş’in yerine yıldızımız o olsaydı , yıldızın dış atmosferi Güneş Sistemi’nin beşinci gezegeni olan Jüpiter’in yörüngesini içine alırdı. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars ise yıldızın içinde kalırlardı.

eger bir yıldız  Gunesin 100 katı ve daha büyükse bunlar dev yıldızlar olarak anılır.

Kırmızı dev yıldızların yüzey sıcaklıgı düsük (genellikle Güneş’in yüzey sıcaklığının yarısı kadar)  oldugundan oldukça parlak ve kırmızı görünürler. Aslında bu kadar büyük olmalarına ragmen oldukca hafif sayılırlar , mesela günesten 600 kat büyük olmasına ragmen kütle olarak yalnızca 15 katıdır. Bir başka deyişle, Betelgeuse’ün yoğunluğu Güneş’in yoğunluğundan çok daha azdır. Parlaklık olaraksa günesten ortala 60.000 kat daha fazla parlaktır. 

ama ne yazık ki artık ömrünün son anlarını yaşıyor. Hawaii’deki Mauna Kea yanardağının zirvesinde bulunan Keck Teleskobu’nun verilerine göre, Betelgeuse kutuplarından basılarak yuvarlak şeklini hızla kaybediyor. Büyük bir süpernova ile patladıktan sonra dünyanın iki günesi varmıscasına aydınlık sacacagı iddia ediliyor. Gunduzleri de gökyüzünden görülebilecek , geceleri ise ortalıgı iyice aydınlatarak nesnelerin gölge vermesini saglayabilecekmiş.

Reklamlar

4 Yanıt

 1. şuna takıldım da,
  “Betelgeuse o kadar büyüktür ki, Güneş’in yerine yıldızımız o olsaydı , yıldızın dış atmosferi Güneş Sistemi’nin beşinci gezegeni olan Jüpiter’in yörüngesini içine alırdı.”

  hesaplayınca betelgeuse un çapı güneşin çapının 600 katı ise 900 milyon km olur, bu da 450 milyon km gb bir merkezden uzaklığa isabet eder. jüpiterin ise güneşe uzaklığı 770 milyon km ise bunda bir tutarsızlık var diyebilirim. betelgeuse un çapı astronomical unit üzerinden bakıldığında 2.8 au, fakat jüpiterin ise 5.2 au olduğundan bunu teyit edebiliriz kıssadan hisse.

  • sonucta yıldızın çapı ve onun sahip oldugu bir dış atmosfer var ( capının buyukluguyle dusundugunde muazzam bi alan oluyor bu ) , bu alan dahilinde jüpiteri icine almıyor zaten jüpiterin yörüngesini icine alıyor.
   bu sekilde mantıklı oluyor aslında 🙂

   • tabi ki muazzam bir büyüklük ona zaten aşa, hiç bir şey diyemem 🙂 dersem douglas adams çarpar bi yanıma hatta büyüklüğü ve aradaki mesafeleri algılamak insan ölçeği bakımından komik oluyor
    benim aklımda antares in şu resmi kaldığı için böyle düşündüm ama evet atmosfer denilince işler karışıyor demek ki neymiş dikkatli okumalıymış insan 🙂

    ve dış atmosferinin satürn ün (9au) orbitine de denk geldiğine de tanık oldum iyice inceleyince.

 2. ya admin amca bişeyden çok korktum yaa öyle korktumki. betelgeuse çok uzak değil acaba süpernova patlaması olursa radyasyon weya sıcaklık dünyayı kawurmazmı. ayrıca süpernovadan sorna galiba karadelik oluşuyor yani kawrulduktan sorna bide bizi içine çekecek öylemi. abi bu ne yaa korkudan altıma ettim. neyse. ya bide şey war süpernova patlaması ne zaman olacak acaba tahmini bilgi warmı. mümkünse face hood bloom sayfama cevap gönderirmisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: