ANTIMADDE hakkında bilmedigimiz 10 şey


evet biliyorsunuz sadece bir kaç atomcukdan olusan anti madde’yi uretmek milyar dolarlara mal oluyor ama işte size anti-madde hakkında bilmediginiz 10 şey daha sıralıyorum aşagıya ;

10 – Buyuk Patlama esnasında eşit miktarda madde / antimadde oluşmuş ancak evrende hiç antimadde bulunmuyor.Haliyle bu dengesizlik ardında bir gizem bırakıyor.

9 – Antimadde hakkında ilk ön görüler 1928 de Fizikçi Paul Dirac tarafından ortaya sürüldü. 1932 de Carl Anderson positronları ( anti-elektron )keşfettiginde bu öngörüsünü kanıtlamıs oldu.

8 – İlk anti-hidrojen atomları 1995 de CERN ‘de üretildi. ve 2002 ‘ye gelindiginde bu miktar milyonları buldu. Buna ragmen bir balonun icini dolduracak kadar anti-hidrojen üretmek milyarlarca yıl alacaktır.

7 – Düşük seviyede elektron-pozitronun birbirini imha etmesi tıp alanında kullanılıyor. Canlı dokular icindeki aktivitelerin resmini ortaya cıkarmak icin yapılan PET scans (taramaları )  bu çarpışmalar ile yapılıyor.

6 – Antimadde üretimi oldukça verimsiz bir işlem.Urettiginden cok daha fazla enerji tüketiyor. Harcadıgı enerjinin Yaklasık olarak sadece 0,0000000001 ‘lik kısmı geri dönüyor.

5 – Antimaddeden olusan galaksilerin varlıgı teorik olarak mümkün. Buyuk patlamanın kalıntısı olarak, maddeden olusan galaksilerden cok cok uzakta konumlanmıs olablirler.

4 – Şu ana kadar CERN de üretilmiş tüm antimadde, madde ile çarpıştırılsaydı / bir araya getirilseydi ortaya cıkacak olan enerji sadece bir ampulu bir kaç dakika calıstırmaya yetecektir.

3 – Gunes her gun , gunes patlamalarında cok buyuk miktarlarda antimadde olusturuyor. 2002 de meydana gelen bir gunes patlamasında Amerika’ya iki gun boyunca yetecek miktarda enerji ortaya cıktıgı varsayılıyor.

2 – bir miligram antimadde üretmek 100 milyar dolara mal oluyor. Bir gram antimadde ile Hiroşima’ ya atılan bombanın enerjisinin iki katı elde edilebiliyor.

1 – NASA su an  antimadde ile çalışan uzay aracları yapmak icin çalışıyor. Eger başarılı olurlarsa, bu Astronotların 180 günde Mars’a varmasına olanak saglayacak.

Reklamlar

9 Yanıt

 1. 10 – Buyuk Patlama esnasında eşit miktarda madde / antimadde oluşmuş ancak evrende hiç antimadde bulunmuyor.Haliyle bu dengesizlik ardında bir gizem bırakıyor.
  Evrende hiç antimadde bulunmadığını hangi bilimsel veriye dayanarak bu kadar kesin söyleyebiliyorsunuz ?

  Yukarda yazdığınız 10 maddeye referans olacak kaynaklar nelerdir tabii tüm bunları siz keşfetmediyseniz…

  • aslında eksik tanımlamısım bilinen kısmında demek daha dogru olacak. bilinen kısımda antimadde varlıgı görünmüyor. evrenin uzak bir köşesinde olabileceginin mumkun olabilecegi yönünde inanıslar artıyor.
   zira madde ile antimadde dogaarı geregi bir arada bulunamıyor 🙂

   ” Elvin Harms, head of the antiproton source department at the Fermi National Accelerator Laboratory in Batavia, Illinois, said another way to phrase the question is: Where is the antimatter?

   “Is it just this part of the universe that tends to be dominated by matter?” he said, raising the possibility that other parts of the universe are dominated by antimatter.

   In recent years researchers have begun to formulate answers to these questions, but their best explanations fall short of accounting for the matter-antimatter imbalance in the universe today. ”

   ——

   ” All the theories of physics say that when the universe burst into existence some fifteen billion years ago with the Big Bang, matter and antimatter existed in equal amounts. Erupting from a celestial cauldron of unfathomable temperatures, matter and antimatter materialized and then annihilated repeatedly, finally disappearing back into energy, known as the cosmic background radiation. The laws of nature require that matter and antimatter be created in pairs. But within a millifraction of a second of the Big Bang, matter somehow outnumbered its particulate opposite by a hair, so that for every billion antiparticles, there were a billion and one particles. Within a second of the creation of the universe, all the antimatter was destroyed, leaving behind only matter. So far, physicists have not been able to identify the exact mechanism that would produce this apparent “asymmetry,” or difference, between matter and antimatter to explain why all the matter wasn’t also destroyed. ”

   kısacası antimatter in the universe seklinde google’da ufak bir arastırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

  • ayrıca yukarıda 10 maddede isimler ve tarihler mevcut. yine ufak bi google arastırması işinizi görecektir. oldukça fazla kaynakça mevcut. haliyle Dirac’ın 1928 de bu fikri ortaya attıgını ilk ben kesfetmiş olamam degil mi ?

 2. ben evrenimizi anti maddenin etkileri ile dengelendiğini düşünüyorum. Antimadde olmasaydı evrenimiz daha oluşmadan kendi atomları içine çökecekti zannediyorum. atomaltı parçacıklar birbirlerini çekiyorlar ,itiyorllar ama sonuçta bir düzen kuruyorlar , bu çaba madde ile antimaddenin birbirine olan mükemmmel madde olma çabası gibi sanki…

 3. Yalnız 10. madde hakkında bir yanlış anlaşılma var. Kozmik ışınlarda antimadde bulunmuş ve doğada çok nadir olarak antimadde bulunabiliyor.

 4. Ayrıca 2. maddede de bir hata var. Hiroşima’ya atılan bombanın 2 katı değil, 2000 katıdır. Alice-chan bunları kötülük için değil iyilik için söylüyorum. Belki ben hata yapmış olabilirim fakat öğrenmiş olduğum bulgular bunları gösteriyor. Eğer kibirli bir davranışımı görmüşsen özür dilerim. Çok kibirliyimdir de. Verdiğin bilgiler için de teşekkür ederim. Çok yardımı dokundu.

 5. Anti maddeyi insanlar uzaklarda arıyor. Ama anti madde hemen her yerde. Anti madde atomun içinde çekirdekte yer alıyor. Atom ile ilgili kuramlar yanlış. Anti madde çekirdekte yer alır. Etrafında ışıktan bir milyar kat daha hızlı dönen takyon izolasyon görevi görürken. Anti madde etrafında ayrıca proton ve nötronlar da bir yörünge dahilinde dönerler. Atoma dinamik yapısını katan da bu döngüdür. Olayı bir devri daim gibi düşünün. Şayet bu izolasyonu sağlayan takyonu ber taraf ederseniz. anti madde reaksiyona girer ve enerji elde edersiniz. Güneş bile bu esasa göre çalışır. Güneşte bulunan hidrojen gazı yapı itibarı ile basit ve reaksiyona girmesi en kolay elementtir.

  • yanlız dostum öyle olsaydı şuana kadar madde boş yere enerji kaybedip entropi ölümüne artıp biz daha oluşmadan evrende madde kalmazdı devir daim hiç bir zaman enerji olmadan devam edemez
   bkz.Termodinamiğin ilk yasası

 6. Merhabalar ben antimadde nin gizemli gücü sayesinde zamanda yolculuk yapabileceğimizi düşünüyorum nasıl mı dinleyin: paralel evrenlerin var olduğunu idda edevler var değilmi o zaman gerçekten varsa bunlar geçmiş-zamanımız-gelecek olarak ayrılıyor olabilir ve bu antimadde ile madde yapısını değiştirebildiğimiz duymuştum yani teorim şu : antimade ile gereksiz maddeleri birşeştirip bir paralel evrene gitmek tabii bu sadece dünyanın belli bir kısmına yeter insanları ve canlıları bilemem işte bu yüzden bu kadarını söyliyip bırakıyorum EDİT:12 yaşındayım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: