Dünya’nın uydusu Ay değil de diğer gezegenler olsaymış ?


Uydumuz Ay oldukça büyük bir cisim aslında. Eğer Dünya’nın değil de  tek başına Güneşin etrafında dönüyor olsaydı ona gezegen diyecektik 🙂

Ay Dünya’nın 1/4 büyüklüğünde. Güneş sisteminde sadece Pluto’nun bu ebatlarda bir uydusu bulunuyor. ( yani kendi ebadının 1/4 ü kadar )

Görsel

Dünya’dan 240,000 km ötede , ay geceleri gökyüzünde yarım derecelik bir alanı kaplıyor. Tesadüfe bakın ki bu tam olarak güneşi gündüz gördügümüz ölçüye eşit. Bu sebeple tam güneş tutulmasını görebiliyoruz  ( tabii ki her seferinde ay güneşin önünden gecerken  tam güneş tutulması olmuyor cünkü ay’ın yörüngesi bazen dünyaya yaklaşıyor bazen de uzaklaşıyor. )

Peki tam da ayın oldugu yerde, Güneş sistemindeki diger gezenegnelerin oldugunu hayal edersek ne olur  🙂 (şu andan itibaren yerçekimi, gelgitler vs vs unutun lütfen, sadece hayal ediyoruz 🙂 )

Görsel

Örnegin kızıl gezegen Mars ? neredeyse Ay’ın iki katı büyüklüğünde. Yani gökyüzünde Ay’dan 2 kat büyük bir uydumuz olacaktı.Şu an teleskoplarla görebildigimiz yüzeyi cıplak gözlerle daha görünür olacaktı.

Görsel

Venus , Ay’dan 3,5 kat daha büyük. Apollo astronotları Ay yüzeyinden Dünyay nasıl görüyorduysa biz de Venus’ü Dunya’dan o buyuklukte görüyor olacaktık. Aslında krem rengi bulut kaplı ve sürekli dönen şekillerden başka görecek de pek fazla bir sey olmayacaktı . ( bu noktada Venus’un hala su anki atmosferik şartlara sahip oldugunu varsasyıyoruz tabii)

Ay’dan 6 kat daha fazla ışık yansıtması ve gökyüzünde ondan 40 kat daha fazla yer kaplayacak olmasıyla muhtesem parlaklıkta bir cisim olacagına suphe yok. yani geceleri de en az gündüz kadar aydınlık olabilirdi.

Görsel

Neptun, Ay’dan 14 kere daha buyuk. Onu gokyuzunde kocaman devasa mavi bir balon gibi hayal edebiliriz:)  Aynı sekilde gündüz vakti de görünebilecekti. Örnegin bir gunes tutulması esnasında, gunes onun arkasında kayboldugu andan itibaren dünya yaklasık 1.5 saatten fazla karanlıkta kalabilirdi.

Görsel

Uranus, yaklasık olarak Neptun ile aynı ebatlarda oldugundan benzer görüntüler verecekti.

Görsel

Satürn  şaşırtıcı bir manzara olurdu. Ay’dan neredeyse 35 kat daha büyük olan bu altın küre gökyüzünde yaklaşık 18 derecelik bir alan kaplayacaktı.  Saturn ‘den biraz daha uzakta da uydusu Dione olurdu. Aslında, Dunya Saturn’un uydusuymus gibi görünürdü 🙂  Halkalar neredeyse  ufuktan ufka  uzanırdı.

Görsel

Jüpiter ise tam bir efsane olacakmıs:) .  Ay’dan 40 kere daha büyük ve gökyüzünde 20 derecelik bir alanı kaplayacaktı. Ayrıca teleskoplardan ve uzaydan cekilmiş fotograflarından görmeye alışkın oldugumuz görüntüsünden de biraz farklı olacaktı. Bu yakınta, gezegenin kuzey ve güney kutuplarını göremeyecektik bile.

Jüpiter’i bu yakınlıkta düşünebilmek icin gercekten hayalgucumuzun sınırlarını zorlamamız gerekiyor. Uydusu Io kadar yakın olacagımızdan, gezegen çekimi ve gel-gitler yüzünden aşırı volkanik faaliyetler gösteren bir dünya olacaktık. Aynı zamanda Jupiter’in korkunc radyasyon kusagı icinde yer alacagımızdan yeryüzünde de pek hayat olmazdı.

Reklamlar

3 Yanıt

  1. Çok teşekkürler çok işime yaradı sağolın

  2. vayy be

  3. eğer dünyanın uydusu Merih olsaydı bile hayat sona ererdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: